پرسش ۱: چگونه می توانم به سامانه علم سنجی دسترسی داشته باشم ؟

سامانه علم سنجی اعضای هیات علمی دانشگاه کاشان از طریق آدرس اینترنتی "http://scimet.kashanu.ac.ir"; قابل دسترسی است.

پرسش ۲: من عضو هیات علمی دانشگاه کاشان هستم ولی شناسه کاربری ورود به سیستم را دریافت نکرده و یا رمز آن را فراموش کرده‌ام، چگونه می‌توانم وارد سامانه علم سنجی شوم؟

در صورتی که نام، کد ملی، آدرس ایمیل دانشگاهی و شماره تلفن همراه شما به عنوان عضو هیات علمی توسط کارشناس علم سنجی در سامانه ثبت شده باشد حتی در صورتی که کلمه عبور خود را فراموش کرده باشید نیز می توانید به سامانه علم سنجی وارد شوید، به این منظور لازم است پس از کلیک بر گزینه ورود اعضای هیات علمی، از گزینه فراموشی کلمه عبور استفاده نمایید. پس از آن در پنجره باز شده با درج کد ملی خود، از سامانه درخواست نمایید که لینک ورود به سامانه را مجددا برای شما ارسال کند. در صورت صحت اطلاعات وارده، لینک مربوطه به آدرس پست الکترونیک دانشگاهی شما ارسال می شود. با کلیک بر لینک درج شده در ایمیل ارسالی می توانید مجددا برای خود کلمه عبور جدیدی تعریف نمایید. پس از آن قادر خواهید بود با نام کاربری کد ملی و رمز عبوری که برای خود تعریف کرده اید وارد محیط شخصی خود در سامانه علم سنجی شوید.

پرسش ۳: من هیات علمی نیستم ولی پژوهشگر دارای مقاله/مقالات نمایه شده در بانک اطلاعاتی Scopus هستم. چگونه می‌توانم نام خود را در سامانه علم سنجی اضافه کنم؟

در حال حاضر، پوشش این سامانه مربوط به اعضای هیات علمی رسمی-قطعی، رسمی-آزمایشی، پیمانی، طرح سربازی و بازنشسته و مرحوم می‌باشد و شامل پژوهشگران غیرهیات علمی نمی‌شود.

پرسش ۴: آیا اطلاعات اعضای هیات علمی بازنشسته و مرحوم نیز در این سامانه وجود دارد؟

بله اطلاعات این گروه از اساتید محترم در بخش »بازنشسته» قابل مشاهده است.

پرسش ۵: ترتیب قرار گرفتن افراد در سامانه، برچه اساسی است؟

چیدمان افراد در سامانه، به صورت پیش‌فرض براساس شاخص h-Index ایشان در بانک اطلاعاتی Scopus است. در صورت تمایل با کلیک بر روی فلش‌های آبی رنگ بالای سر ستون ها، می‌توانید ترتیب قرار گرفتن افراد در سامانه را براساس نام و نام خانوادگی، مقالات، ارجاعات و ارجاع به ازای مقاله و دیگر شاخص ها تغییر دهید.

پرسش ۶: تعداد مقالات من در Scopus بیشتر از عددی است که سامانه علم‌سنجی اعضای هیات علمی نشان می‌دهد. مشکل چیست؟

با توجه به ایجاد خودکار پروفایل در پایگاه Scopus، امکان دارد مقالات شما در این بانک اطلاعاتی، در یک پروفایل واحد قرار نگرفته باشد. از آنجا که این سامانه به طور خودکار، اطلاعات علم‌سنجی شما را از پروفایلی که بیشترین مقالات شما را پوشش می‌دهد، گردآوری می‌کند، مقالات قرارگرفته شما در سایر پروفایل‌ها محاسبه نمی‌شود. بدین منظور لازم است، پروفایل‌های متعدد خود را در بانک اطلاعاتی Scopus با یکدیگر ادغام و یکپارچه (Merge) نمایید.

پرسش ۷: چگونه می توانم پروفایل و اَشکال نوشتاری متعدد نام خود را در بانک اطلاعاتی Scopus ادغام و یکپارچه کنم؟

برای انجام این کار می توانید از واحد علم سنجی دانشگاه کمک بگیرید و یا شخصاً از طریق گزینه Author Search نوشتارهای مختلف نام خود را جستجو و سپس با انتخاب آن‌ها و کلیک بر روی دکمه Request to Merge Authors، درخواست ادغام پروفایل‌های متعدد خود و یکپارچه سازی‌ آن‌ها را برای Scopus ارسال نمائید. پس از بررسی درخواست و در صورت تایید آن، پایگاه Scopus حداکثر ظرف مدت دو هفته، پروفایل های مختلف و متعدد شما در Scopus درهم ادغام کرده و مقادیر شاخص‌های علم‌سنجی شما نیز در سامانه علم‌سنجی اعضای هیات علمی متعاقباً اصلاح و روزآمد خواهد شد.

پرسش ۸: آیا پس از ادغام پروفایل‌های متعدد خود در بانک اطلاعاتی Scopus، لازم است اطلاعات خود را در سامانه نیز برای نمایش صحیح اطلاعات تغییر دهم؟

خیر، پس از ادغام پروفایل‌های متعدد و یکپارچه سازی‌ آن‌ها در Scopus، سامانه علم‌سنجی به طور خودکار حداکثر طی مدت 24 ساعت، اطلاعات جدید شما را از Scopus استخراج و در سامانه به جای اطلاعات قبلی قرارداده و بروزرسانی می‌کند.

پرسش ۹: نام و فامیل من در سامانه نیست. با کجا بایستی تماس بگیرم؟

مسئول تکمیل اولیه اطلاعات اعضای هر دانشگاه در سامانه، کارشناس علم‌سنجی دانشگاه مربوطه است که در معاونت پژوهشی و ارتباطات علمی دانشگاه مستقر است. برای تماس با ایشان می‌توانید از لینک فرم ارسال بازخورد قرار گرفته در قسمت پایین، منتهی‌الیه سمت راست سامانه درscimet.kashanu.ac.ir/Index.php استفاده کنید یا با کارشناس علم‌سنجی دانشگاه تماس بگیرید.

پرسش ۱۰: مرتبه علمی/مقطع/رشته تحصیلی من در سامانه به اشتباه درج شده است. برای اصلاح آن چه اقدامی باید انجام دهم؟

بر روی نام خود کلیک کنید تا پنجره مشخصات شما باز شود. در بالا سمت چپ، دکمه آبی رنگ درخواست اصلاحات را کلیک کنید. در این صفحه ابتدا مشخصات خود را درج کرده و سپس در قسمت متن پیام، درخواست خود را مطرح کنید. موارد نقص و یا اشتباه و نیز شکل صحیح آن را در این قسمت یادداشت و دکمه ارسال را کلیک نمائید. پس از بررسی درخواست شما و در صورت تایید، ظرف مدت حداکثر 3 روز کاری اطلاعات شما در سامانه علم سنجی اصلاح می گردد.

پرسش ۱۱: دانشکده/مرکز تحقیقات محل خدمت من در سامانه به اشتباه درج شده است. برای اصلاح آن چه اقدامی باید انجام دهم؟

بر روی نام خود کلیک کنید تا پنجره مشخصات شما باز شود. در بالا سمت چپ، دکمه آبی رنگ درخواست اصلاحات را کلیک کنید. در این صفحه ابتدا مشخصات خود را درج کرده و سپس در قسمت متن پیام، درخواست خود را مطرح کنید. موارد نقص و یا اشتباه و نیز شکل صحیح آن را در این قسمت یادداشت و دکمه ارسال را کلیک نمائید. پس از بررسی درخواست شما و در صورت تایید، ظرف مدت حداکثر 3 روز کاری اطلاعات شما در سامانه علم سنجی اصلاح می گردد.

پرسش ۱۲: چگونه می‌توانم لینک صفحه Google Scholar و سایر پروفایل‌های پژوشی خود را به این سامانه اضافه کنم؟

برای اینکار کافی است وارد حساب کاربری خود شده در قسمت ویرایش پروفایل/ شناسه‌های اکادمیک، فیلدهای مربوط به هر پروفایل را با درج لینک پروفایل خود، پر نمایید.

پرسش ۱۳: عملکرد دکمه‌های عدم محاسبه ارجاعات خود و کتب که در بالای ستون‌های اطلاعات در سامانه علم سنجی قرار دارد چیست؟

این دکمه‌ها به شما امکان می دهد که شاخص های استنادی اعضای هیات علمی علمی در بانک اطلاعاتی Scopus را بدون در نظر گرفتن موارد خوداستنادی خود فرد و یا موارد استناد به ایشان در کتاب ها مشاهده کنید. مقادیر شاخص‌های علم‌سنجی سامانه، با حذف خوداستنادی به طور منطقی کمتر و یا مساوی شاخص‌های علم سنجی در حالت عادی می‌باشد.

پرسش ۱۴: چگونه می توانم درخواست بروزرسانی آمار علم سنجی خود را ارسال دارم؟

در حالت معمولی نیاز به ارسال چنین درخواستی نیست چون سامانه خود به صورت منظم و چند روز یک بار آمار را بروز می کند. در هر صورت اگر مایل هستید آمار علم سنجی شما بروز شود وارد حساب کاربری خود شده و بر روی گزینه "درخواست بروزرسانی آمار" کلیک کنید.

پرسش ۱۵: در پروفایل پابلون من مقالاتی وجود دارند که در سامانه علم سنجی لحاظ نشده اند؟

لطفا توجه فرمایید مقالاتی که در پروفایل پابلون (Publons) عضو باشند ولی جزء WOS نباشند در محاسبات سامانه علم سنجی لحاظ نمی شوند. دقت فرمایید هر کسی می تواند هر مقاله ای که مایل باشد در پروفایل پابلون خود درج کند (حتی مقاله ای که هیچ ربطی به WOS ندارد) و سامانه پابلون هم مشکلی با این موضوع ندارد ولی در محاسبات خود فقط آنهایی را لحاظ میکند که در WOS باشند. سامانه علم سنجی نیز چنین است.

پرسش ۱۶: چگونه می توانیم مقالات نامرتبط را از پروفایلGoogle Scholar خود حذف کنیم؟

گاهی اوقات مقالات دیگران به دلیل تشابه اسمی به پروفایل گوگل اسکالر شما وارد می شود که لازم است آن ها را از پروفایل خود حذف کنید. بدین منظور ابتدا وارد حساب کاربری خود درGmail شده و سپس در پروفایل گوگل اسکالر خود فرایند زیر را طی نمایید:

۱. ابتدا عنوان مقالات اضافه را انتخاب کنید.

۲. بعد از انتخاب مقالات نامرتبط، گزینه Delete برای شما فعال می شود. سپس با فشار دادن آن، مقالات اضافه را حذف نمایید.

پرسش ۱۷: چگونه می‌توانیم از ورود مقالات پژوهشگران دیگر به پروفایلGoogle Scholar خود جلوگیری کنیم؟

گاهی اوقات مقالات پژوهشگران دیگر به پروفایل گوگل اسکالر شما وارد می شود که ضروری است برای جلوگیری از این موضوع، تنظیمات پروفایل خود را تغییر دهید. بدین صورت پروفایل گوگل اسکالر شما به صورت خودکار به روزرسانی نمی‌شود و ابتدا مقالات جدید برای شما ایمیل شده و در صورت تائید در پروفایل شما قرار می گیرد. برای تغییر تنظیمات پروفایل ابتدا وارد حساب کاربری خود در Gmail شوید و مراحل زیر را طی کنید.

1- در قسمت افزودن مقاله ("+") از منوی باز شده گزینه "Configure article updates" را انتخاب کنید.

2- در صفحه‌ی جدید گزینه "Don’t automatically update my profile. Send me email to review and confirm update”" را انتخاب نمایید.

پرسش ۱۸: منظور از خوداستنادی چیست؟

وقتی که نویسنده ای در مقاله خود، به سایر مقالات خود استناد کند خوداستنادی محسوب می شود.

پرسش ۱۹: لیست مقالات WOS من در سامانه علم سنجی کامل نیست. چه باید کرد؟

با توجه به این‌که اطلاعات WOS سامانه، قبل از اتصال سامانه علم سنجی به پایگاه WOS، از لیست مقالات موجود در پروفایل پابلون و ارکید پژوهشگر استفاده می‌کند، لطفا نسبت به تکمیل پروفایل های پژوهشی موردنظر اقدام نمایید.

پرسش ۲۰: چطور به کارنامه SciVal خود در سامانه علم سنجی دسترسی پیدا کنم؟

با توجه به این‌که SciVal یک پایگاه تحلیل داده وابسته به پایگاه Scopus می‌باشد، درصورت داشتن حداقل یک مقاله در مجلات نمایه شده در بانک اطلاعاتی Scopus در 5 سال اخیر، این کارنامه برا شما وجود دارد و می‌توانید با وارد شدن به پروفایل خود، بر روی گزینه کارنامه SciVal کلیک کرده و کارنامه خود را مشاهده نمایید.

پرسش ۲۱: سامانه علم‌سنجی اعضای هیات علمی به طور کلی چه شاخص های علم سنجی را از اعضای هیات علمی نمایش می دهد؟

شاخص های علم سنجی ارائه شده اعضای هیات علمی در این سامانه عبارتند از تعداد مقالات نمایه شده هر عضو هیات علمی در بانک اطلاعاتی Scopus، تعداد کل استنادات دریافت شده این مقالات در بانک اطلاعاتی Scopus ، میانگین استناد به ازای هر مقاله، شاخص h-Index، شاخص h-Index بدون خوداستنادی، شاخص h-Index بدون خوداستنادی نویسندگان و شاخص‌های دیگر مانند g-Index براساس بانک اطلاعاتی Scopus می باشد.

پرسش ۲۲: شاخص‌های علم سنجی سامانه چند وقت یکبار به روز می‌شوند؟

اطلاعات هر فرد در سامانه، به طور خودکار حداقل هر ۲۱ روز یکبار به روز رسانی می‌شود. البته براساس مقدار شاخص h-Index فرد این عدد بین ۱ تا ۲۱ روز متغیر است.

پرسش ۲۳: من ده مقاله در ISI، هفده مقاله در SCOPUS و ۱۱ مقاله علمی پژوهشی دارم ولی سامانه علم‌سنجی اعضای هیات علمی، فقط ۱۷ مقاله از من نمایش می‌دهد. مشکل کجاست؟

سامانه علم سنجی اعضای هیئت علمی مبتنی بر بانک اطلاعاتی Scopus کار می کند و اطلاعات و شاخص های علم سنجی که استخراج کرده و نمایش می دهد، صرفاً، براساس داده های موجود در بانک اطلاعاتی Scopus است. در نتیجه انتظار می رود فقط مقالاتی که شما در بانک اطلاعتی Scopus دارید، در این سامانه محاسبه شده و نمایش داده شود. هرچند تعداد مقالات شما در سایر پایگاه های اطلاعاتی شامل ISI، PubMed و حتی مقالات بازیابی شده در Google Scholar نیز استخراج و در سامانه نمایش داده می شوند ولی شاخص های اصلی علم سنجی سامانه مانند H-Index براساس بانک اطلاعاتی Scopus است.

پرسش ۲۴: چگونه می‌توانم لینک صفحه CV خود در سایت دانشگاه/ لینک صفحه Google Scholar/ آدرس Researcher ID خود را به این سامانه اضافه کنم؟

برای انجام این کار لازم است ابتدا نام خود را در سامانه جستجو و بازیابی کنید. سپس بر روی نام خود کلیک کنید تا پنجره مشخصات شما باز شود. در گوشه بالایی سمت چپ پنجره باز شده، دکمه آبی رنگ درخواست اصلاحات را کلیک کنید. در این صفحه ابتدا مشخصات خود را درج کرده و سپس در قسمت متن پیام، درخواست خود را مطرح کنید. آدرس صفحه CV خود در سایت دانشگاه یا لینک صفحه Google Scholar خود یا آدرس Researcher ID خود را کپی نموده و دکمه ارسال را کلیک نمائید. پس از بررسی درخواست شما و در صورت تایید، لینک صفحه CV در سایت دانشگاه/ لینک صفحه Google Scholar/ آدرس Researcher ID شما طی مدت حداکثر 3 روز در پروفایل شما اضافه خواهد شد.

پرسش ۲۵: من مایلم شاخص های علم سنجی یک یا چند تن از اعضای هیات علمی و یا اساتید خود را در سامانه علم سنجی مشاهده کنم، آیا امکان پذیر است؟

در صورتی که فرد یا افراد مورد نظر شما در دانشگاه‌ها و موسسات تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور شاغل باشند، این کار به راحتی امکان پذیر است. شما برای جستجو و بازیابی فرد یا افراد مورد نظر خود می توانید از موتور جستجوی سامانه علم سنجی که در بالای صفحه قرار دارد، استفاده کنید.همچنین با کلیک بر روی دکمه جسنجوی پیشرفته (علامت فلش روبه پایین) با انتخاب هر یک از گزینه‌های دانشگاه، مرکز تحقیقاتی، مرتبه علمی، رشته و مقطع تحصیلی و ... می توانید اطلاعات فرد یا افراد مورد نظر خود را مشاهده نمایید.

پرسش ۲۶: من عضو هیات علمی دانشگاه کاشان هستم آیا می‌توانم خودم شخصا اطلاعات خودم را در سامانه علم سنجی ویرایش کنم؟

بله، در صورتی که کارشناس علم سنجی دانشگاه مربوطه نام، کد ملی، آدرس ایمیل دانشگاهی و شماره تلفن همراه شما را در سامانه علم سنجی ثبت کرده باشد شما می توانید با شناسه ای که سیستم برای شما تعریف و ارسال کرده به سامانه علم سنجی اعضای هیات علمی وارد شوید. پس از آن قادر خواهید بود که اطلاعات مربوط به خود را از پنل کاربری خود شخصاً ویرایش نمایید.

پرسش ۲۷: در پروفایل علم سنجی من برای مجموعه WoS مقالاتی ذکر شده است که مربوط به اینجانب نیست. دلیل چیست؟

مجموع مقالات WOS اعضا از دو منبع تامین می شوند؛ یکی، همان پروفایل Publons فرد که توسط خودشان به صورت دستی به روز رسانی می شود و دیگری، شناسه های Researcher ID و ORCID فرد در WOS جستجو شده و مقالات استخراج شده با مقالات حاصله از Publons جمع زده می شوند. اکثر مجلات جدیداً برای هر نویسنده حداقل شناسه ORCID را دریافت و ثبت می کنند لذا جستجوی مستقیم در WOS نیز نتایج روزآمدی را نمایش می دهد.

پرسش ۲۸: چرا تعداد طرح ها، پایان نامه ها و کتاب های من در سامانه صحیح نیست و کمتر از تعداد واقعی می باشد؟

سامانه علم سنجی بر اساس سامانه سدف دانشگاه کاشان و سیستم پویای اعضای محترم هیئت علمی، بروزرسانی می گردد. لذا در مرحله اول ملزم به تکمیل و بروزرسانی سامانه پویای خود هستید. بعد از تکمیل این سامانه اکر مجدد مشکلی وجود داشت ما را از در جریان قرار دهید.

© تمام حقوق برای دانشگاه کاشان محفوظ است. | صفحه اول | چاپ صفحه